Новини
10 липня 2019

84 тисячі киян сплачують півціни за спожиту вночі електроенергію завдяки двозонним лічильникам

«Мешканці змагались, хто більше зекономить на нічному тарифі»

Автор фото: Данил Павлов

Гарні новини: філософи та екологи, які відслідковують зміни соціуму, сходяться в думках, що людство стає більш свідомим. Усе частіше ми думаємо про здорове ставлення до власного тіла і до навколишнього середовища. Відмова від одноразового пластику, зменшення кількості речей, дбайливе ставлення до енергоресурсів планети – усе це стає модною практикою, підтримується законодавчо та перетворюється на норму життя.

Київ тут показує гарні результати: слова типу «енергоефективність», «енергоменеджмент», «енергоаудит» часто чутно серед молодих та активних людей, які прагнуть зменшити «вуглецевий слід» та зберегти фінанси. Доходить до того, що проводять змагання з енероефективності – хто більше перенесе енергозатрат на вечір, ніч та ранок.

В будинках по вулиці Митрополита Василя Липківського, 16, до питання підійшли ґрунтовно:  другий рік поспіль мешканці тут міняють лічильники на двозонні, аби сплачувати в 2 рази менше за електроенергію з 23:00 до 07:00. Користуються при цьому продуктом, який можна замовити просто в центрах обслуговування клієнтів та контакт-центрі столичного постачальника електроенергії «Київські енергетичні послуги». Це набір Розумний WATT, до якого входять двозонний лічильник з послугою встановлення під ключ, LED-лампи та смарт-розетка.

Ґрунтовність, власне, звичайний підхід для місцевих ОСББ. З самого створення минулого року.

— Мешканців не влаштовувало, як працює ЖЕК, керуюча компанія. Були проблеми з прибиранням в будинку, з ліфтами, з протипожежною сигналізацією, з охороною, з наглядом. Я особисто брала розчинник і витирала малюнки на стінах, - розповідає член ОСББ «Квартал» Олена Кузнецова. – Знаєте, звичайна справа, коли в будинку є 5-10 людей, актив, які готові щось робити. У нас теж такі з‘явились. Спочатку своїми силами щось робили, збирали добровільні внески. А потім вирішили – навіщо взагалі потрібен ЖЕК, що не виконує свої функції? І вирішили створити ОСББ. Їх зараз три, на кожен дім, і усі три об‘єднані в асоціацію. Тому що на три будинки замовляти послуги економічніше, ніж на один. Тепер все добре, наші будинки розвиваються, у тому числі і в бік енергоефективності. ​

Заміна лічильника на двозонний відбувається так:

  • ви замовляєте набір Розумний WATT;
  • забираєте лічильник в поштовому відділенні або центрі обслуговування «Київських енергетичних послуг»;
  • в зручний час приїжджають електромонтери «ДТЕК Київські електромережі», встановлюють лічильник, одразу оформлюють документи, пломбують і беруть прилад на облік;
  • з 00:00 годин наступного дня ви починаєте споживати електроенергію за двома тарифами – денному, як звичайно, і нічному – наполовину дешевше.

Минулого року в ОСББ «Квартал» вже встановили тридцять лічильників. Зараз міняють ще десять. Всього ж у трьох областях – Київській, Дніпропетровській та Донецькій – більш ніж 26 тисяч українських сімей користуються енергоефективними наборами від ДТЕК ЕСКО.

Поки люди у спецодягу «ДТЕК Київських електромереж» точними впевненими рухами знімають старий прилад і встановлюють новий, мешканці міркують про енергоефективність. 

— Я працюю в IT, тому для мене усі ці штуки з майбутнього дуже важливі та цікаві, — каже Іван. – Плюс це вклад в мою особисту енергоефективність та енергонезалежність моєї країни. Людей в світі стає все більше, а ресурсів залишається стільки ж. Треба раціонально їх використовувати, так що респект та уважуха компаніям, які розвивають ці напрямки.

LED-лампи з набору, які працюють довше звичайних, а споживають менше, Іван, як і чимало інших мешканців, віддає на потреби будинку: треба освітлити сходи та тераси холодних переходів. У самого в квартирі лампи вже енергоефективні. 

Мешканці називають різні причини для встановлення двозонних лічильників. Для когось це інвестиції в майбутнє, інші хочуть перевірити своє енергоспоживання, хтось бачить у цьому цікаве змагання.

— У чатах, пам‘ятаю, після попереднього встановлення, мешканці стали писати «я перевів 60% споживання на ніч, хто більше?». Інші відповідають «а в мене – 80% споживання вночі», – згадує Олена. – Так, потроху, зібрались ще люди, готові замовляти та встановлювати двозонні лічильники і економити. У мене зараз 35% всієї електроенергії споживається в нічний час.

Столичні енергетики пояснюють: споживаючи електроенергію вночі, ми знижуємо навантаження на енергосистему країни. А з двозонними лічильниками з‘являється мотивація збільшити процент нічного споживання і, як результат, зменшити суму в платіжці.

— Близько 30% електроенергії в середньому люди і так використовують саме вночі. Як мінімум, холодильник працює цілодобово. Хтось вмикає бойлер, кондиціонер, взимку – електрообігрів. На ніч люди ставлять на зарядку смартфони та ноутбуки, дивляться ТБ. Частину звичайних електропобутових справ легко можна змістити на вечірній або вранішній час – посудомийка, прання, приготування страв у мультиварці. Якщо при цьому використовувати енергоефективні електроприлади, не нижче класу А чи А+, застосовувати вбудовані таймери чи розумні розетки, то у комплексі цілком можна зберегти до 50% сімейних витрат на електроенергію, - каже директор «Київських енергетичних послуг» Віктор Мельников.

Електромонтери впоралися з роботою по встановленню лічильника за десять хвилин. Андрій та Артем – професіонали, за місяць кожен з них міняє 50-60 лічильників. І навчають клієнтів, як ними користуватися.

— Біля екрану є кнопочка, за її допомогою можна перемикати показники. Ось день, - Артем натискає кнопку, - ось ніч, і ось загальні. Втім, лічильник запрограмований так, що автоматично показує дату, час, показники загальні, денні і нічні по черзі, так що можете кнопкою навіть не користуватися.
— А на зимній-літній час сам перейде?
— Звісно.
— А якщо перехід на зимній час відмінять?
— Наша компанія проконтролює цю ситуацію, лічильники перепрограмуємо.

Зараз ОСББ планує замовити енергоаудит. Хочуть, аби спеціаліст оглянув будинки, вивчив енергоспоживання і допоміг прибрати недоліки: знизити тепловтрати взимку, наприклад. Окрім цього розвивають інші проекти: уже працює сортувальна станція для сміття. Мешканці викидають окремо пластик, папір, картон, тетрапак, скло – а компанії-перевізники платять за це гроші.

— У нас в будинках середній вік мешканців – 30-35 років. У всіх діти. Завжди якийсь рух. Активності постійні – то кіно під відкритим небом, то діти на Пасху яйця шукають і навчаються розфарбовувати, - каже Олена. – Дуже крутий Instagram. Суперкрута група в Facebook, там навчають правильно сортувати сміття. Добре, коли є люди, які готові займатись різними речами – хтось дитячим відпочинком, хтось сортуванням сміття, хтось – енергоефективністю. І добре, коли вони люблять те, що роблять. 

 

За матеріалами Segodnya.ua